Poradnik - ANOPAK

Przejdź do treści

Menu główne:

Jak dobrać karton?
Jaki karton wybrać?
Kartony do Paczkomatów Kartony do przesyłek Pocztą-Polską Kartony dostosowane do palety euro
Jaką taśmę wybrać?
Jak złożyć karton?
Karton klapowy jest najpopularniejszym opakowaniem kartonowym. Wykonany jest on według standardu FEFCO 201. Charakteryzuje się ono tym, iż jest zamykane obustronnie za pomocą tzw. klapek. Elementem wyróżniającym jest fakt, że poszczególne pary klapek zamykają się równo (maja taka samą szerokość). Łączenie takiego kartonu jest zawsze centralnie.
karton wg standardu FEFCO 201
Właściwy dobór kartonu gwarantuje, iż pakowany towar będzie miał należytą ochronę w trakcie transportu czy przechowywania. Aby mu to zapewnić należy zwrócić uwagę na podstawowe aspekty: wielkościowy i wytrzymałościowy.
Rozmiar kartonu jest podstawową informacją jaką musimy określić decydując się na wybór właściwego opakowania.
Pakowany przedmiot powinien mieścić się w kartonie swobodnie. W przypadku gdy ma on być jeszcze dodatkowo zabezpieczony folią bąbelkową lub wypełniaczem należy wziąć pewien zapas. Podstawową wielkością opisującą wielkość kartonu są długość i szerokość - tworzą podstawę kartony - oraz wysokość. Podane są one w milimetrach. Standardowo podany rozmiar jest wymiarem wewnętrznym kartonu, a w przypadku gdy dany wymiar jest wymiarem zewnętrznym to jest to określane w jego nazwie. Ma to istotne znaczenie w przypadku przesyłek do Paczkomatów InPost czy przesyłek biznesowych Poczty Polskiej.Drugim ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest wytrzymałość kartonu. W naszej ofercie znajdują się zarówno kartony wykonane z tektury 3 warstwowej oraz 5-cio warstwowej.

Kartony wykonane z tektury 3 warstwowej produkowane są w trzech rodzajach:

fala E - grubość tektury (ścianki kartonu) wynosi ∼1,5 mm,
fala B - grubość tektury (ścianki kartonu) wynosi ∼2,8 mm,
fala C - grubość tektury (ścianki kartonu) wynosi ∼4 mm.

Kartony wykonane z tektury 5-cio warstwowej charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością i są oferowane w dwóch rodzajach:

fala EB - grubość tektury (ścianki kartonu) wynosi ∼4,3 mm,
fala BC - grubość tektury (ścianki kartonu) wynosi ∼6,5 mm.
Mając do spakowania kruche lub bardzo ciężkie przedmioty należy bez wątpienia użyć kartonów 5-cio warstwowych.


Jeszce jednym ważnym parametrem opisującym wytrzymałość kartonu jest gęstość tektury, która wyrażana jest w gramach/m². Im większa gęstość tym karton jest twardszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne (np. przedziurawienie).


W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego